Zbrodnia Katyńska

Любые другие вопросы, связанные с Польшей (кроме вынесенных в отдельные форумы). "Читатели отвечают читателям"
Malina
Завсегдатай

Zbrodnia Katyńska

Сообщение Malina » 15 апр 2010, 07:11

Przeczytałam w internecie, że rosyjska telewizja pokazała film „Katyń”. Mam nadzieję, że teraz już rosyjscy dziennikarze nie będą porównywać zbrodni katyńskiej do rozbitego samolotu prezydenta. To jest po prostu skandal! Przynajmniej Wy moglibyście nie wycierać politycznych brudów naszymi bohaterami narodowymi!

Kubus
Админ
Контактная информация:

Re: Zbrodnia Katyńska

Сообщение Kubus » 15 апр 2010, 07:23

Фильм «Катынь» был сначала показан по телеканалу «Культура» (5-я кнопка), а после фильма прошло его обсуждение, в т.ч. показали интервью Анджея Вайды российским зрителям.
Уже после трагедии с самолётом президента фильм был показан по телеканалу «Россия» (2-я кнопка).

Что касается журналистов - резкие или неадекватные выпады могли себе позволить лишь второразрядные издания, которые мало кто читает.
Но это их профессия - поливать ...... всех подряд, и не нужно равнять по ним всех остальных.

Единственным разногласием с польской стороной является то, что Россия не считает катынскую трагедию 1940 года геноцидом польского народа.
Коммунистические власти расправлялись со своими врагами, в т.ч. потенциальными, не взирая на их национальную принадлежность.
И рядом с польскими офицерами в том же лесу закопаны расстрелянные граждане России различных национальностей.

Вечная память погибшим...

polkost
Завсегдатай
Контактная информация:

Сообщение polkost » 15 апр 2010, 08:33

Co to znaczy "WY"?! Osobiscie niczego nie pisałem, więc proszę się zastanawiać co P. pisze,bo szufladkowanie do niczego dobrego nie doprowadzi.

Malina
Завсегдатай

Сообщение Malina » 15 апр 2010, 09:13

Przynajmniej Wy to znaczy, że nie spodziewałam się, że nawet dziennikarze rosyjscy będą kojarzyć te dwa fakty. Zdziwiło mnie to tym bardziej, że jako historyk wiem, że Rosjanie wyraźnie podkreślają fakt, że w Katyniu wymordowano wiele narodowości. Więc skąd się wzięły teksty o ziemi przeklętej dziennikarzy występujących w warszawskiej telewizji? Prawda jest taka, że gdyby spadł w Weimarze żaden Niemiec nie skojarzyłby tego z Buchenwaldem. Więc po co się kompromitować?

polkost
Завсегдатай
Контактная информация:

Сообщение polkost » 15 апр 2010, 11:34

Więc Pani kojarzy rosjan z dziennikarzami? Więc mogę Panią kojarzyć też z kimś kto mi się nie za bardzo podoba i jest polakiem?
Proszę nie szufladkować gdyż zjawisko to niebezpieczne i nie świadczy dobrze o autorach.

P.S. I się nie dziwie że nigdy nie będzie dość i będzie się szukało haczyków, choć histeria po szokujących przeżyciach to normalka.

Malina
Завсегдатай

Сообщение Malina » 15 апр 2010, 13:41

Albo Pan próbuje mnie obrazić, albo Pan nie rozumie co ja piszę. Jeszcze nigdy nikt nie posądził mnie o szufladkowanie. Rosjanie to bardzo wartościowi i serdeczni ludzie. Wiele razy rozmawiałam z Rosjanami o naszej trudnej historii i nikt nie czuł się urażony. Rosjanie jak mało kto potrafią uszanować uczucia innych, nawet wtedy gdy mają inne zdane. A postawa społeczeństwa rosyjskiego po tej tragedii przeszła wszelkie oczekiwania. Zapewniam Pana, że nigdy nie porównałabym Rosjanina do dziennikarzy, których nie lubię. A przy okazji do kogo by mnie pan porównał? Może ja go lubię?

polkost
Завсегдатай
Контактная информация:

Сообщение polkost » 15 апр 2010, 14:49

Rozumiem to co czytam: "Przynajmniej Wy moglibyście nie wycierać politycznych brudów naszymi bohaterami narodowymi!"
Chyba że Pani myśli że tu forum rosyjskich dziennikarzy których Pani tak nie lubi.

Malina
Завсегдатай

Сообщение Malina » 15 апр 2010, 15:30

Po pierwsze nie napisałam, że nie lubię „rosyjskich dziennikarzy” tylko dziennikarzy. Mam do tego prawo żyję w wolnym kraju. Denerwuje mnie to, że dziennikarze zamiast trzymać się faktów znęcają się na de mną swoimi poglądami na daną sprawę. Każdy ma prawo do swoich poglądów a dziennikarze wszyscy a nie tylko rosyjscy wykorzystują publiczne mikrofony do narzucania słuchaczom swojego zdania. Ostatecznie w gąszczu słów człowiek nie jest wstanie wyłapać faktów, ale doskonale wie co myśli o tym korespondent. To jest zawodowa choroba wszystkich dziennikarzy na świecie.
Po drugie oczywiście nie jest to forum dziennikarskie, ale dziennikarze muszą śledzić opinię publiczną, więc są częstymi gośćmi na różnych forach dyskusyjnych, więc liczyłam, że któryś to przeczyta. No i nie pomyliłam się. To nie moja wina, że wypadło na Pana. Jeśli Pana uraziłam to przepraszam. Jeśli nie zajmuje się Pan tego typu tematyką nie trzeba było się w ogóle ujawniać.
Po trzecie o jakich bohaterach rosyjskich Pan pisze?

polkost
Завсегдатай
Контактная информация:

Сообщение polkost » 15 апр 2010, 18:49

=)) przecie to był cytat z wypowiedzi co Pani pisała.

Pani mnie nie uraziła, o dzinikazach niczego nowego też nie dowiedziałem się-to normalka że kreują oni swoję myśli wraz z wiadomościami wyrażając swą opinię która nie każdemu się spodoba. Po-prostu dziwnie Pani to opisała,więc zapytałem się.

Malina
Завсегдатай

Сообщение Malina » 16 апр 2010, 07:30

Proponuję zakończyć tę naszą dyskusję, bo Pan nie rozumie sensu mojej wypowiedzi a mnie kończą się pochwały pod Waszym adresem. W odróżnieniu od Pana Kubus właściwie zinterpretował mój apel do Was i na tym powinniśmy poprzestać. Tymczasem Pan wytoczył mi antypolską wojnę. To forum jest przeznaczone dla przyjaźni polsko – rosyjskiej a ponieważ o przyjaciół trzeba dbać więc postanowiłam zwrócić Wam uwagę na to, żebyście nie kojarzyli tych dwóch faktów. Jako historyk uznałam za swój obowiązek zwrócenia Wam uwagę na to, że tłumaczenie współczesności historią zraża zwykłych obywateli do bohaterów narodowych. Wystarczy popatrzeć na sytuację w Krakowie. Krakowiacy krzyczą, że Kaczyński nie ma prawa leżeć koło Piłsudskiego. I druga sprawa, jak łzy obeschną i wszystko wróci do normy to znowu zachód będzie się z Was śmiał, że jesteście frajerami bo na zachodzie nazwaliby to nieszczęśliwym zbiegiem okoliczności. Wystarczy posłuchać Anglików, którzy kojarzą Kaczyńskiego z Sikorskim, interpretując ten fakt po angielsku.
Последний раз редактировалось Malina 16 апр 2010, 09:38, всего редактировалось 1 раз.

polkost
Завсегдатай
Контактная информация:

Сообщение polkost » 16 апр 2010, 08:25

Żadnej wojny nie zaczynałem i nie prowadziłem. Temat dla mnie był już zakończony po odpowiedzi na moje pierwsze pytanie.Na temat wypadku: wiem co piszą w anglii, wiem co mówią w Krakowie na temat "gdzie" i wiem również że jak to się wszystko skonczy bedą szukali winnych i daleko napewno chodzić nie będą. Temat jest dość duży więc nie da się porozmawiać w pare zdaniach.

Malina
Завсегдатай

Сообщение Malina » 16 апр 2010, 12:23

Oglądał Pan film? Jeśli tak to czy podobał się?
Bardzo ładnie pisze Pan po polsku. Jest Pan kresowiakiem?

Dachowiec
Активист

Сообщение Dachowiec » 16 апр 2010, 14:00

Jeżeli moge sie wtrącić, bo rozmowa mnie zaciekawiła...
Pani Malino, czy film spodobał się jako film, kinematograficznie, czy jako coś innego?..

polkost
Завсегдатай
Контактная информация:

Сообщение polkost » 16 апр 2010, 15:06

Film mi się spodobał choć go wcześniej obejrzałem, ale szczerze mnie zdziwiło że w rosyjskiej telewizji pokazaywano go- więc coś jednak w stosunkach polsko-rosyjskich zmienia się i to cieszy. Wogóle podobają mi się filmy produkcji polskiej (Łódzka filmówka kuźnica talentów-blizka mi gdyż 5 lat mieszkałem przez ulicę i kolegów mam z filmówki), bo jakość i sens wygrywa zawsze-coś podobnego do filmów sowieckich tylko że polskie kino nie stało taką tandetą komercyjną co rosyjskie.Choć coraz lepiej znów w Rosji zaczynają robić.Jestem optymistą więc lubię kino niepoważnie śmieszne, więc Dzień Świra, Chłopaki nie płaczą i inni- raczej moje kino.

Odnośnie mnie,to jestem jak to się mówi "w pół do..." 50% polak i 50% rosjanin =) , a ponieważ od dłuższego czasu nie mieszkam w Polsce i praktycznie nie rozmawiam po polsku,to coraz gorzej mówię i piszę.

Malina
Завсегдатай

Сообщение Malina » 16 апр 2010, 18:24

Staropolskim obyczajem Witam Rodaka w Ojczyźnie! Urodził się Pan w Polsce czy w Rosji?
Mnie ten film interesuje bardziej jako dokument historyczny. Najbardziej mi się podoba w nim to, że pokazuje problemy całej ludności Polski a nie tylko kresów wschodnich mimo iż tytuł informuje wyłącznie o sytuacji na wschodzie. Jak na dzisiejsze czasy jest to naprawdę kawał solidnej roboty. Nagminnie wykorzystuję go na lekcjach. Uznałam, że Wajda lepiej młodzieży wytłumaczy to niż ja.
Współczesnych polskich komedii nie lubię. Są zbyt amerykańskie i przez to infantylne. Amerykanie w ogóle nie mają poczucia humoru a nasi z uporem maniaka się na nich wzorują. Lubię za to telenowele. No i oczywiście koledzy się ze mnie śmieją, że jestem typową kobietą, ale mam to gdzieś.

Ответить