Катынь, до и после

Свободное высказывание мнений о нашей и польской политике. Форум, где каждый может высказать свою точку зрения. Никаких ограничений, никакой цензуры
Правила форума
Обсуждения только событий на Украине - в подфоруме «Украина после Майдана»
Самолётчик
Завсегдатай

Re: Катынь, до и после

Сообщение Самолётчик » 17 апр 2011, 15:56

="Самолётчик"]
Я не пойму чего ты хочешь. Чтобы я признал в переодетых бандитах и жидах, тем более, что командир этой банды был жид, советскую или русскую армию, власть? Да пошёл ты сам на три весёлые буквы! Это ты зверь вонючий, если разницы не понимаешь! О чём с тобой разговаривать?! Да в те времена особые отделы за мелкую кражу к стенке ставили, за мародёрство! А тут бандитизм чистой воды.
От винта!
Дополнение:
Дядя Володя был прав, то что известно "как геноцид поляков" в Литве, в России вообще, почти никому, не известно.
Почитал я про этот случай и пришёл к выводу, что не сильно заблуждался по главному вопросу.
Помнишь, Збышко, я тебя про мотив спрашивал? И ты мне, ...., ничего не сумел на это путного ответить.
А мотив оказался крайне прост и незамысловат - месть евреев полякам за пособничество фашистам в холокосте!

Пришла война и нацисты. И одни соседи начали убивать евреев, как в Балтии. Другие смотрели и отворачивались. А чтобы оправдаться перед собой, обвиняли евреев в коммунизме и во всех смертных грехах. Третьи - спокойно забирали их имущество и вселялись в их дома. Четвертые - сами не убивали, но собирали евреев в эшелоны и депортировали. Или поступали как болгары, которые своих евреев - пятьдесят тысяч человек - Гитлеру не отдали, но, будучи его союзником, оккупировали Македонию и Северную Грецию и всех тамошних евреев "преподнесли" немцам. И так далее...
В итоге - миллионов людей как будто не было на этой земле. Только в Беларуси погибли 800 тысяч евреев. В Польше до войны их проживало более трех миллионов. А сегодня - где-то шесть тысяч.
Те евреи, кому повезло выжить, кто был в подполье или ушел в партизаны, там тоже нередко оказывались одиноки. И в партизанах встречался антисемитизм, и не хотели принимать еврейских беженцев, и верили слухам немцев, что беженцы из гетто - это засланные агенты. Всякое бывало. Но то, что было в Украине, Польше, странах Балтии - просто кошмар. Я, например, и раньше встречал информацию о то, что, скажем, в Польше евреев не любили. Это не новость. Но то, что в Литве и Беларуси еврейские партизаны погибали не только от рук немцев или полицаев, но и от рук польских партизан, - меня удивило. И это были не единичные случаи. Иначе я бы на такие факты не клюнул…
Или, например, я впервые узнал, что из всех стран Восточной Европы, только в Беларуси немцы не смогли поднять местное население на еврейские погромы и потому начали уничтожение сами. При помощи завезенных сюда карателей из соседних стран.
- Таких эпизодов много. Я просто влюбился в партизанку Фаню Бранцовскую из Литвы. Ее недавно дернули в литовскую прокуратуру, потому что ее отряд разгромил самооборону в деревне Конюкай (Конюхи). Эту самооборону вооружили немцы против партизан. Во время боя там погибли и мирные жители. Это, говоря сегодняшним языком, семьи полицаев. Так вот, нельзя было их трогать. Надо было, как немцы, селекцию устраивать. Партизанский геноцид получился.
http://www.belaruspartisan.org/bp-forte ... =29951&new
А вот тут взгляд из Литвы, довольно своеобразный, на общую картину:
http://www.inosmi.ru/world/20090618/249955.html
Тут говорится, что командовал "советскими партизанами" в Канюкай, вообще, Генрикас Зиманас.
Выходит тут ещё один мотив: месть литовцев полякам за многие прежние обиды.
А Фаня Банцовская, партизанка из этого отряда, даже немецкий "Крест за заслуги" недавно получила!
http://lenta.ru/news/2009/10/29/order/
Вот её слова:
Сама Фаня Бранцовская заявила, что в налете на деревню не участвовала. "Мы боролись с нацистами, а не с местными жителями", - сказала она.
Правоохранительные органы Литвы между тем подозревают Фаню Бранцовскую в причастности к убийствам мирных граждан в годы войны. Речь идет об убийстве жителей деревни Канюкай в 1944 году (мотивом которого, как считается, могло стать сотрудничество этих людей с нацистами).
Из предыдущих ссылок также следовало, что убиты были семьи полицаев и предателей, помогавших фашистам.
Убийство детей - это всё равно преступление. Но если вспомнить, как поляки и литовцы убивали еврейских детей, помогали немцам убивать детей белорусских, то что же было ждать от "еврейского партизанского отряда"?! Они же даже не христиане были! А русских так и вообще не упомянуто!

Понятно, что нынешняя польская и иитовская пропаганда, завязанная на оправдании АКовцев, лесных братьев фашистов и т.п., будет устраивать из Канюкай новое шоу на подобие Катыни. Вместо немецких нацистов у них будут виноваты исключительно большевики!
Конечно, это же большевики заманили Гитлера в СССР, желая его безвременной кончины! :lol:
Вот и вышло, что Польша, вместо вхождения в "новую Европу" в 1939 году и процветания в составе Третьего Рейха до нынешних времён,
попала в "советскую оккупацию и русское иго" и в "новую Европу" запоздала аж на 50 лет! :lol:

Збых, если твои родственники помогали нацистам убивать антифашистов-партизан, не важно, евреев или русских, то мне их не жаль.
Отряды самообороны снабжённые немцами оружием - это, согласись, не очень похоже на мирных фермеров. Это больше напоминает
пиндосовскую милицию, радостно улюлюкающую и жирную, вооружённую до зубов, когда она охотится на мексиканцев или индейцев!
Если они были нацистскими полицаями, то, повторяю, мне их не жаль.
Жаль детей. Они могли вырасти нормальными советскими людьми.
Хотя, судя по тебе, это может вызывать сомнение.
Кончай ненавидеть, только хуже сам себе делаешь.
Русские тут не при чём!

От винта!

Zbigniew
Гуру

Сообщение Zbigniew » 17 апр 2011, 17:16

Помнишь, Збышко, я тебя про мотив спрашивал? И ты мне, ...., ничего не сумел на это путного ответить.
А мотив оказался крайне прост и незамысловат - месть евреев полякам за пособничество фашистам в холокосте!
Мотив убийств? Убивали за то, что помогали своим и не хотели давать чужим. Это была месть, простая и жуткая. Людям надоел постоянный грабеж, а деревня находилась на краю Рудницкой(теперь Руднинкайской пущи), поэтому они организовали САМООБОРОНУ. О каком пособничестве фашистам идет речь? Это отмазки преступников. ЛОЖЬ ПРЕСТУПНИКОВ!!! А УБИЕННЫЕ ДЕТИ И БЕРЕМЕННЫЕ ЖЕНЩИНЫ В ЧЕМ ВИНОВНЫ!!! Если и было пособничество, то своим-полякам из АК, в основном из окрестных жителей . Некоторые мужчины из конюховских участвовали в антинемецких акциях. О каком пособничестве немцам идет речь? Тут у тебя никаких вопросов почему-то не возникает. Таких эпизодов много. Кстати, кроме евреев было много русских, евреи это была только часть целого. Позже поляки разбили части дивизии Плехавичуса, которые были на службе у немцев. Где были хваленые советские отряды? Они отсиживались и ждали когда придут регулярные части советской армии.

Я просто влюбился в партизанку Фаню Бранцовскую из Литвы. Ее недавно дернули в литовскую прокуратуру, потому что ее отряд разгромил самооборону в деревне Конюкай (Конюхи). Эту самооборону вооружили немцы против партизан. Во время боя там погибли и мирные жители. Это, говоря сегодняшним языком, семьи полицаев. Так вот, нельзя было их трогать. Надо было, как немцы, селекцию устраивать. Партизанский геноцид получился.
Знаю я Бранцовских. Дочь Фани Бранцовской, Дина, хорошая, кстати, девчонка, училась со мной в одном классе(сейчас в Израиле с тремя детьми) , и саму Фаину Бранцовскую я знаю очень хорошо. Сказки они тебе могут рассказывать, не мне.
Збых, если твои родственники помогали нацистам убивать антифашистов-партизан, не важно, евреев или русских, то мне их не жаль
Самолетчик, я устал. Мне уже надоело доказывать то, что ясно как день. Если бы кто-то из поляков в похожем стиле стал отрицать свои преступления,я уже вижу как брызжала бы слюна на монитор. Сейчас я понял суть. Многие русские никогда не признают своей вины и поэтому я стал понимать, что хотя бы ваших президентов стоит уважать за признание преступлений против поляков. А вообще , мне противно и обидно. Надоели дискуссии с типами, очень далекими от человечности.

Malina
Завсегдатай

Сообщение Malina » 17 апр 2011, 17:45

Witam Zbyszku, nauczyliście się już mówić po litewsku jak przystało na polską szlachtę czy nadal jak angielscy dżentelmeni straszycie Litwinów pytaniem: „Czy ktoś tutaj mówi po polsku?”
A tak poważnie, ostatnio przeczytałam, że zmusili Was do nauki litewskiego w szkołach. Nie uczyliście dzieci języka litewskiego? Przecież bez języka to jak bez ręki?

Самолётчик
Завсегдатай

Сообщение Самолётчик » 17 апр 2011, 19:47

Збых, ты не привёл никаких доказательств.
А твоим словам я не верю - тебе с детства вдолбили, что русские это плохо, а поляки замечательно.
Ты, голимый жмудянский кресовяк - не поляк! Ты просто обязан ненавидеть русских, как ксёндз учил. :P
Мне тоже надоело читать пустую брехню.
Я тоже устал.

П.С. Наши перзиденты давно продались вашим.
Потому у них и кликуха такая - ПЕРЗИДЕНТ! :lol:
Они теперь и не такого набрешут хоть с три короба!
Ради афилированных счетов они и маму родную продадут.
Уже всё продали, так чего мелочёвку не подделать?
Глядишь и наградят, как Горбатого! :lol:

От винта! :lol:

Zemb
Активист
Контактная информация:

Сообщение Zemb » 17 апр 2011, 21:11

Ну упал самолет с президентом и всем командным составом, кому это было выгодно? , наверное тому кто остался жив... Братишка близнец остался дома почему то , или трагедия катынского поля для него пустое место???...Чувак долго вынашивал план захвата власти в стране... близнецы часто соревнуются , вот его и подвинуло на братоубийство...теперь он сам хозяин большущего государства ...

Zbigniew
Гуру

Сообщение Zbigniew » 17 апр 2011, 21:25

A tak poważnie, ostatnio przeczytałam, że zmusili Was do nauki litewskiego w szkołach. Nie uczyliście dzieci języka litewskiego? Przecież bez języka to jak bez ręki?
Już nie wiem, czy mam śmiac się, czy płakać. Miał rację Igor,że Polska nie ma przyszłości, mając takie nauczycielstwo...
Już pora wiedzieć, że % dostających się na wyższe studia po polskich szkołach jest wyższy, niż po litewskich, sporo uczniów zajmuje miejsca na olimpiadach języka LITEWSKIEGO. Język litewski w polskich szkołach jest nauczany z PIERWSZEJ klasy. Bez języka jak bez rąk? A, no właśnie. Po polskich szkołach w Wilnie uczniowie perfekt znają rosyjski( chyba nie będzie Pani szla ze mną w zawody), litewski(podejrzewam, że Pani nie zna i dziesięciu słów), polski(niech Pani spojrzy na ogólnopolskie olimpiady, na których z sukcesem uczestniczą nasi uczniowie), oraz język angielski lub niemiecki. Po naszych szkołach znamy CZTERY języki, to wy jesteście jak bez rąk. A cała zabawa dotyczy tego, że chcemy by historia i geografia były po polsku, jak dotychczas. Mamy ambicje. Może Pani Malinko zapomniała, że i w przeszłości(Mickiewicz, Słowacki, Kraszewski, Orzeszkowa), jak i później(Miłosz, Konwicki) byli ludźmi od NAS, którzy dawali wzory mowy polskiej dla WAS i chcemy, by kogoś jeszcze Polsce dać. Może Pani zachwycać się Putinem(może jego tors tak podziałał) i zachwycać się Rosjanami, ale nie Pani raczy bardziej ciekawić się swoimi rodakami, niż putinowcami. To bez kozery

Zemb
Активист
Контактная информация:

Сообщение Zemb » 18 апр 2011, 07:28

Збигнев ты таки дебил, иди сделай себе кастрацию, ибо такими уродами могут быть твои дети, зачем плодить дебилов..сделай миру одолжение!.. убей себя сам..

Malina
Завсегдатай

Сообщение Malina » 18 апр 2011, 11:43

Zbyszku to nie brak zainteresowania własnymi rodakami czy miłość do Rosjan. Lubię Rosjan i zdecydowanie wolę ich towarzystwo niż Niemców czy Anglików, ale lubię też Włochów i Holendrów. Przeczytałam, że podnieśliście głośny krzyk o to, że każą Wam uczyć litewskiego i że przez to Wasze szkoły splajtują. Chciałam więc tylko sprawdzić czy to prawda czy kolejna propaganda polityczna.
Co się zaś tyczy znajomości litewskiego wśród Was, nie przesadzajmy. Osobiście znam ludzi, którzy mi powiedzieli, że na Wileńszczyźnie mało kto zna litewski bo to trudny język a w urzędach dogadamy się po polsku. Oni po litewsku nie mówią bo im to niepotrzebne.
Co się zaś tyczy Putina. Ja o urodzie nic nie pisałam. Chociaż nie przeczę jest przystojny. Uważam tylko, że Polsce też przydałby się ktoś, kto umie powiedzieć „nie” a nie tylko „Tak jest wielki bracie!” To przecież Słowacki pisał, że jesteśmy „pawiem i papugą narodów”. A ja cały czas powtarzam, że o własne sprawy trzeba dbać samemu a nie czekać aż inni za nas wszystko zrobią. Może dlatego, że jestem z Kujaw a nie z Kresów?

Zbigniew
Гуру

Сообщение Zbigniew » 18 апр 2011, 14:10

Przeczytałam, że podnieśliście głośny krzyk o to, że każą Wam uczyć litewskiego i że przez to Wasze szkoły splajtują. Chciałam więc tylko sprawdzić czy to prawda czy kolejna propaganda polityczna.
Malinko, chodzi o to, że stawią nas w warunki nierówne. Na Wileńszczyźnie jest sporo szkół malutkich, nierentownych, i polskich i litewskich, ale wedlug nowej ustawy litewskie malutkie szkoły mają zostać, a takie same polskie zniknąć. Litewskie szkoły finansuje ministerstwo oświaty i nie ma problemów z finansowaniem, nauczyciele szkół litewskich otrzymują większą wypłatę, polskie szkoły, natomiast, rzucono na barki niedofinansowanych samorządów, a po nowej ustawie samorządy nie otrzymają pieniędzy na mniejsze szkoły i gdyby chcieli utrzymać status quo, splajtowanie było by oczywistym.
Co się zaś tyczy znajomości litewskiego wśród Was, nie przesadzajmy. Osobiście znam ludzi, którzy mi powiedzieli, że na Wileńszczyźnie mało kto zna litewski bo to trudny język a w urzędach dogadamy się po polsku. Oni po litewsku nie mówią bo im to niepotrzebne.
Spotykałaś albo osoby starsze, albo jakichś niedorozwiniętych
Co się zaś tyczy Putina. Ja o urodzie nic nie pisałam. Chociaż nie przeczę jest przystojny. Uważam tylko, że Polsce też przydałby się ktoś, kto umie powiedzieć „nie” a nie tylko „Tak jest wielki bracie!” To przecież Słowacki pisał, że jesteśmy „pawiem i papugą narodów”. A ja cały czas powtarzam, że o własne sprawy trzeba dbać samemu a nie czekać aż inni za nas wszystko zrobią. Może dlatego, że jestem z Kujaw a nie z Kresów?
Ojej, jacy Kujawiacy, a szczególnie Kujawianki są dzielne. Nie zapominaj złotko, że do WW II , taka nasza mała wieś Jaszuny dała więcej wybitnych ludzi, niż cała Bydgoszcz. Właśnie U NAS wychowany Słowacki WAS koroniarzy porównał do pawia i papugi. Widać to nawet z tego, że mniemasz, iż wy dbacie o sobie, a ktoś(niby my?) czekamy aż ktoś coś zrobi.Masz nas za bęcwałow? Nie wolno nauczycielce przekraczać granice zarozumiałości. A w ogóle, to warto, byś czasem poczytała www.kurierwilenski.lt, ostatnio spojrz http://kurierwilenski.lt/2011/04/13/%E2 ... %E2%80%9D/
Może to nowy mauvais tone zachwycać się dzialaczami rosyjskimi, ale warto spojrzeć na ludzi walczących o swoje. Chociaż już się przyzwyczaiłem do polskiej zarozumiałości I polskiej znieczulicy

Malina
Завсегдатай

Сообщение Malina » 18 апр 2011, 17:42

quote="Zbigniew"]Spotykałaś albo osoby starsze, albo jakichś niedorozwiniętych [/quote]
Młodzież,którą przygotowywałam do matury. Ale to było 10 lat temu więc pewnie wiele się zmieniło.
Zbigniew писал(а):Może to nowy mauvais tone zachwycać się dzialaczami rosyjskimi, ale warto spojrzeć na ludzi walczących o swoje.
Historyk ma obowiązek być obiektywny. Jak analizuje się postacie historyczne w historii powszechnej należy je oceniać w oparciu o to co zrobiły dla swojego kraju a nie sąsiadów. Np.: Bismark analizując historię Niemiec jest bohaterem bo zjednoczył Niemcy. Natomiast patrząc na historię Polski jest postacią negatywną bo walczył z polskością na naszych ziemiach. Dla historyka nie ma zdrajców i terrorystów. Dla historyka są tylko fakty i ich analiza dla kogo dana postać się przysłużyła. Bohaterowie i terroryści to teorie polityczne nie historyczne. Ta sama postać dla jednych jest bohaterem, a dla innych zdrajcą np.: AK czy AL.
Dlatego wyraźnie napisałam, że dla Rosjan jest to postać pozytywna. Chociaż koledzy uważają, że to nieprawda. Oni w sumie wiedzą lepiej. Natomiast Pan patrzy na niego oczami Polaków i też ma Pan rację. Jedno drugiego wcale nie wyklucza. Wręcz przeciwnie skoro dba o Rosję to siłą rzeczy będzie twardy w stosunku do sąsiadów czyli do nas.
Zbigniew писал(а):Widać to nawet z tego, że mniemasz, iż wy dbacie o sobie, a ktoś(niby my?) czekamy aż ktoś coś zrobi.Masz nas za bęcwałow? Nie wolno nauczycielce przekraczać granice zarozumiałości.
Piłsudski powiedział: „Gdyby Litwini byli przynajmniej w połowie tacy pracowici jak Krakowiacy to on nie musiałby z Litwy wyjeżdżać”.

Zbigniew
Гуру

Сообщение Zbigniew » 19 апр 2011, 13:31

Piłsudski powiedział: „Gdyby Litwini byli przynajmniej w połowie tacy pracowici jak Krakowiacy to on nie musiałby z Litwy wyjeżdżać
Pani Malinko, a w jakim kontekście były wypowiedziane te słowa?Litwin w pojęciu Piłsudskiego nieco się różnił od pojęcia dzisiejszego, nieprawdaż? To, co teraz nazywamy Białorusią, również nazywało się Litwą, a teraz tak nie jest. Skoro używamy cytaty Piłsudskiego, uwzględniajmy i inne. O Koroniarzach, czyli o Was, Piłsudski powiedział, że “Wam tylko kury szcać prowadzać, a nie politykę robić”. O polskim szczekaniu bez potrzeby(w odróżnieniu od Wileńszczyzny ) chyba też mogło obić się o uszy Pani Malinki. Znamienne są słowa Marszałka “Niegdyś spotkaliśmy w Polsce ludzi twierdzących, że służba dla Rosji jest równoznaczna ze służbą Ojczyźnie”. Bardzo bym chciał, by mając szacunek do Rosjan, nie stoczylibyśmy się do serwilizmu i czczej adoracji. Nie wiem, czy mam Pani podawać argumenty, czy ograniczyć się tworzeniem słowiańskiego nastroju życzliwości, pamietając słowa tejże postaci : „Pewien jestem, ze cała Polska podzieli moje zdanie: Z Polakami nie należy argumentować, trzeba im tworzyć nastrój.”

Malina
Завсегдатай

Сообщение Malina » 19 апр 2011, 15:45

Zbigniew писал(а):Pani Malinko, a w jakim kontekście były wypowiedziane te słowa?Litwin w pojęciu Piłsudskiego nieco się różnił od pojęcia dzisiejszego, nieprawdaż? To, co teraz nazywamy Białorusią, również nazywało się Litwą, a teraz tak nie jest. Skoro używamy cytaty Piłsudskiego, uwzględniajmy i inne. O Koroniarzach, czyli o Was, Piłsudski powiedział, że “Wam tylko kury szcać prowadzać, a nie politykę robić”.
Jeśli rozmawiamy w ten sposób to ten cytat kierowany był do Mazowsza a nie Wielkopolski. Bo Piłsudski kierował to do tych z którymi rządził a rządził w Warszawie.
Zbigniew писал(а):Znamienne są słowa Marszałka “Niegdyś spotkaliśmy w Polsce ludzi twierdzących, że służba dla Rosji jest równoznaczna ze służbą Ojczyźnie”. Bardzo bym chciał, by mając szacunek do Rosjan, nie stoczylibyśmy się do serwilizmu i czczej adoracji.
Piłsudski dużo mówił. Był z Kresów a więc nie obce mu były kresowe fobie i obawy. Przez swoje fobie zaniedbał powstania śląskie gdzie był przemysł, który miał ratować polską gospodarkę. O to Ślązacy mieli do niego żal. Sprzedał ropę Francuzom, którzy obiecywali mu, że będą ratować jego tyłek przed Rosjanami. Krótko mówiąc za dużo myślał o granicach a za mało o gospodarce. Dlatego historycy podsumowują jego rządy, że był doskonałym żołnierzem, ale na gospodarza się nie nadawał.
Wileńszczyzna należała do zacofanej gospodarczo Polski B a Wielkopolska do rozwiniętej przemysłowo Polski A.

Wy za dużo mówicie o wolności i demokracji a za mało o gospodarce. Już Kazimierz Wielki wiedział, że musi zbudować miasto z nowoczesnym handlem i rzemiosłem, żeby utrzymać zamek stojący na pograniczu z Krzyżakami. Tak zrodził się pomysł zbudowania Bydgoszczy. Tymczasem dzisiejsi politycy zamiast brać przykład z mądrzejszych od siebie utrudniają ludziom handel z powodu własnych fobii i histerii. Niestety Piłsudski też się do nich zaliczał.
Zbigniew писал(а):Nie wiem, czy mam Pani podawać argumenty, czy ograniczyć się tworzeniem słowiańskiego nastroju życzliwości, pamietając słowa tejże postaci : „Pewien jestem, ze cała Polska podzieli moje zdanie: Z Polakami nie należy argumentować, trzeba im tworzyć nastrój.”
Lubię argumenty. Jeśli chce się coś udowodnić trzeba to poprzeć dowodami.

Zbigniew
Гуру

Сообщение Zbigniew » 19 апр 2011, 18:49

był doskonałym żołnierzem, ale na gospodarza się nie nadawał
Nie sposób tego zanegować, ale nadmierna gadanina była i do Piłsudskiego i po nim, nie wolno wszystkie winy zwalać na Piłsudskiego. Co do Ślązaków, to trzeba brać pod uwagę całokształt sytuacji. Musiał walczyć z kilku narodami naraz, a gdyby mu się nie udało, to i największe plany gospodarcze poszły by kotu pod ogon.
Wileńszczyzna należała do zacofanej gospodarczo Polski B a Wielkopolska do rozwiniętej przemysłowo Polski A.
Bośmy byli pod najtrudniejszym zaborem. Kto miał by zatroszczyć się o gospodarce? Nawet ustawy działały tak, że Polakowi dyskrymionwano i z ziemią i z gospodarką
Wy za dużo mówicie o wolności i demokracji a za mało o gospodarce
Rozumiem nurt tych myśli, lecz ten, kto ma sprawy narodowe sporządkowane i nie podejrzewa, jak to jest, by utrzymać się jako naród, nas nie zrozumie, podobnie jak syty głodnego.

Observer
Завсегдатай
Контактная информация:

Сообщение Observer » 19 апр 2011, 19:29

Zbigniew писал(а): Rozumiem nurt tych myśli, lecz ten, kto ma sprawy narodowe sporządkowane i nie podejrzewa, jak to jest, by utrzymać się jako naród, nas nie zrozumie, podobnie jak syty głodnego.
Ciekawie bylo poczytac wymiane :) pomiedzy dwoma Narodami RP :)...
Pozdrawiam serdecznie

Malina
Завсегдатай

Сообщение Malina » 20 апр 2011, 13:33

Zbigniew писал(а):był doskonałym żołnierzem, ale na gospodarza się nie nadawał
Nie sposób tego zanegować, ale nadmierna gadanina była i do Piłsudskiego i po nim, nie wolno wszystkie winy zwalać na Piłsudskiego. Co do Ślązaków, to trzeba brać pod uwagę całokształt sytuacji. Musiał walczyć z kilku narodami naraz, a gdyby mu się nie udało, to i największe plany gospodarcze poszły by kotu pod ogon.
To prawda dlatego zarówno na Śląsku jak i w Wielkopolsce ludzie sami wzięli sprawy w swoje ręce i wywalczyli to co dla nich ważne.
Zbigniew писал(а):Wileńszczyzna należała do zacofanej gospodarczo Polski B a Wielkopolska do rozwiniętej przemysłowo Polski A.
Bośmy byli pod najtrudniejszym zaborem. Kto miał by zatroszczyć się o gospodarce? Nawet ustawy działały tak, że Polakowi dyskrymionwano i z ziemią i z gospodarką
To jest właśnie nasze główne źródło problemów. Polskie przysłowie mówi, że dobrze jest tam gdzie nas nie ma. Ubzduraliście sobie, że jesteście najbardziej pokrzywdzeni a tymczasem historycy dowodzą, że najgorzej było u nas. To u nas były rugi pruskie, hakata, zakaz zajmowania wyższych urzędów i walka z polską przedsiębiorczością. Podczas gdy Wy zajmowaliście wysokie carskie urzędy, mieliście rynek zbytu na wschodzie imperium tylko kompletnie nie potrafiliście tego wykorzystać. To akurat się nie zmieniło.
U nas mimo tylu przeciwności ludzie starali się dorównać niemieckiej konkurencji podczas gdy Wasze czworaki w momencie wybuchu II wojny światowej przypominały plantację niewolników w Afryce. To akurat jest wyłącznie Wasza wina.

Poczytałam stronę, którą mi Pan polecił. Od razu rzuciło mi się w oczy staropolskie zachwycanie się zachodem. Przeczytałam tam, że w Europie problemów narodowościowych nie ma. To typowe podejście do sprawy na prowincji. Problemy narodowościowe są wszędzie. Wystarczy przyjrzeć się dokładnie stosunkom polsko – niemieckim, włosko – niemieckim czy angielsko – irlandzkim. Tylko, że inni nie obnoszą się ze swoimi problemami po świecie i nie opowiadają, że są najbardziej pokrzywdzeni na świecie lecz starają się załagodzić problem tak , żeby zyskać jak najwięcej dla siebie. Tymczasem w Polsce podsyca się problemy, żeby zademonstrować całemu światu jacy to jesteśmy pokrzywdzeni. I nie daj Panie Boże żeby ktoś pomyślał inaczej bo wtedy oskarżą go o zdradę wszystkiego co święte.

Skoro już musicie wzorować się na zachodzie bo u siebie nie widzicie wzorców. Kilka przykładów ze świata:
1.Kiedy Anglicy uświadomili sobie, że przegrają wojnę o kolonie w Ameryce, postanowili zrobić wszystko żeby zatrzeć niemiłe wrażenie jakie pozostawili po sobie kolonialiści, bo wiedzieli, że za parę lat będą z tym państwem handlować. Do dzisiaj nie zdarzyło się żeby te dwa państwa stanęły po przeciwnych stronach barykady. A u nas: „Nie będziemy rozmawiać z Rosjanami bo to bolszewicy lub ludzie cara, jak kto woli.
2.Kiedy do francuskiego kolonialisty przyszedł w interesach mulat zrodzony z białej kobiety i czarnego mężczyzny ten rozpoczął z nim rozmowę mówiąc, że pieniądz nie ma koloru. A u nas: „Nie będziemy handlować z Rosjanami bo czerwoni.”
Może warto sprawdzić w Europie dlaczego to my jesteśmy zawsze najbardziej pokrzywdzeni i skopiować to co warto a nie to co się samemu wymyśliło.

Ответить